Opublikowany przez: monika.g 2018-09-12 14:05:23
Autor zdjęcia/źródło: wyposażenie apteczki domowej @ freepik.com
Wyposażenie domowej apteczki nie musi być bardzo duże. Wystarczy kilka niezbędnych leków i środków opatrunkowych, które przydadzą się w razie nagłej gorączki u malucha lub zranienia kolana w czasie zabawy. Te rzeczy powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce rodzinnej.
Dzieci są bardzo ciekawe świata, wszędzie wejdą nie zważając na niebezpieczeństwo. Dlatego tak łatwo o upadek i zranienie się malucha. W razie takiego wypadku zawsze warto mieć pod ręką niezbędne środki opatrunkowe, aby zdezynfekować i zabezpieczyć ranę czy stłuczenie. W przypadku groźniejszych zranień pierwsza pomoc jest bardzo ważna, ale nie obędzie się bez pomocy lekarza. W domowej apteczce powinny znaleźć się:
Poza tym w wyposażeniu każdej domowej apteczki musi znajdować się termometr oraz termofor i kompres chłodzący.
Dzieci często chorują. Jest to naturalna odpowiedź układu odpornościowego, który poprzez walkę z drobnoustrojami kształtuje się i wytwarza przeciwciała chroniące organizm w przyszłości przed kolejnymi atakami bakterii czy wirusów.
Najczęściej u dzieci w czasie infekcji pojawia się gorączka, katar i kaszel, a czasem też biegunka i wymioty. Często występują one bardzo nagle, dlatego w domowej apteczce powinny zawsze znajdować się środki przeciwgorączkowe, leki ułatwiające oddychanie w czasie kataru i łagodzące kaszel oraz środki przeciwbiegunkowe i uzupełniające utracone mikroelementy.
Należy jednak pamiętać, że gorączkę powinno się zbijać za pomocą leków dopiero, gdy przekroczy ona 38 st. C (38,5 st. C mierzone w odbycie). Wcześniej jest ona naturalną odpowiedzią organizmu zwalczającego za jej pomocą atak bakterii czy wirusów. Jeśli u dziecka pojawi się kaszel lepiej skonsultować go z lekarzem, który oceni z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. Chociaż obecnie dostępne są w aptekach syropy łagodzące zarówno kaszel mokry jak i suchy.
W domowej apteczce powinny się znaleźć leki takie jak:
Apteczka domowa powinna znajdować się w suchym miejscu, z dala od źródeł wilgoci, czyli z pewnością nie w łazience czy kuchni. Najlepiej medykamenty przechowywać w wysoko wiszącej szafce zamykanej na zamek, dzięki czemu dzieci nie będą miały do niej dostępu.
Co jakiś czas rób przegląd apteczki. Sprawdź terminy ważności przechowywanych leków. Wszystkie nie nadające się już do użycia leki wyrzucaj do specjalnych pojemników znajdujących się w większości aptek.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.